Dejstvo je, da je visok krvni tlak precej pogost ali celo prepogost pojav. Ob tem pa je zagotovo potrebno poudariti še to, da takšno stanje predstavlja eno od največjih tveganj za razvoj bolezni srca ter srčnega napada. K sreči lahko takšno stanje preprečimo oziroma krvni tlak znižamo, če visok že obstaja. V nadaljevanju pa je seveda potrebno skrbno paziti, da ne ponavljamo napak, ki lahko vodijo do zvišanje tlaka v krvi.
In kaj pravzaprav pomeni visok krvni tlak oziroma hipertenzija? To je stanje, ki je opredeljeno kot vrednost sistoličnega zgornjega krvnega tlaka. Takšna vrednost je višja od 140. Za primarno obliko hipertenzije vzroka praviloma ne moremo natančno določiti. Ta je lahko povezan z genetiko ali pa je določen z dejavniki okolja.

Kazalo strani:
Kaj je vzrok v sekundarni hipertenziji
Seveda je hipertenzija lahko tudi sekundarna. V tem primeru je vzrok še ena organska motnja, na primer bolezen ledvic, motnje nadledvične žleze. Krvni tlak pa lahko poškoduje oči, ledvice pa tudi možgane. Nekateri tovrstni pojav poimenujejo tudi kot tihi morilec. Pogosto namreč nima prav očitnih simptomov.
Čeprav visok krvni tlak torej nima prav značilnih simptomov, pa se nekateri lahko pripisujejo prav njemu. To so utrujenost, glavobol, prekomerno potenje, tesnoba, bolečine v prsnem košu, motnje nadledvične žleze.
Kaj lahko poveča možnost za nastanek visokega krvnega tlaka
Obstaja kar nekaj dejavnikov, ki naj bi vplivali na povečanje možnosti za visok krvni tlak. To je na primer z natrijem bogata hrana. Če torej uživate takšna živila, lahko povečate možnost za nastanek takšnega pojava. Prav tako tudi, če pretirano uživate alkohol ali kadite.
Tudi stres lahko vpliva na neprimeren krvni tlak. Ravno zato je še toliko pomembneje, da se ves čas trudite zmanjševati stres oziroma se izogibate dejavnikom, ki ga povzročajo. V nasprotnem primeru lahko to neredko dviguje krvni tlak.

Kako visok krvni tlak na preprost način zniževati
Na povečan krvni tlak lahko ne nazadnje vpliva še neaktivnost. Če torej želite nižji krvni tlak, je potrebna vsakodnevna aktivnost. Seveda to še zdaleč ne pomeni, da morate v telovadnici preživeti dolge ure ali pa teči v največji možni vročini ali pa mrazu. Dovolj je že, če poskusiti vsak dan hoditi, plesati, izvajati lahke vaje, ne nazadnje tudi plavati.
Koliko kisika imate v svoji krvi
Medtem ko je govora o visokem ali previsokem krvnem tlaku, pa nam na misel hodi tudi vprašanje, ali lahko kisik v krvi oziroma njegova količina vpliva na naše počutje, zdravje oziroma na naš imunski sistem. Dejstvo je, da lahko brez hrane preživimo tudi do nekaj tednov, brez vode oziroma tekočine le nekaj dni, brez kisika v krvi pa le nekaj minut. Slednje nam pove, kako zelo pomemben je kisik za naše življenje.
Izjemno pomembno je torej, da svojemu telesu priskrbimo dovolj kisika. Pravzaprav so vse funkcije v našem telesu v resnici regulirane prav s pomočjo tovrstnega elementa. Za optimalno vzdrževanje zdravja, ga zato v krvi ne sme manjkati.

90 % življenjske energije je baje odvisno od kisika
Ste vedeli, da naj bi bilo kar 90 % naše življenjske energije odvisne ravno od kisika? Tega se na primer pričnemo šele zavedati, ko se na primer v morje ali jezero potopimo na dah. Brez takšnega elementa celice v telesu ne zmorejo funkcionirati. To pomeni, da se ne morejo obnavljati, presnavljati hranilnih snovi, prav tako ne morejo izločati odpadnih produktov, kar poteka s procesom oksidacije.
Pomembna vloga kisika v imunski obrambi celic
Kisik v krvi ima izjemno pomembno vlogo tudi pri imunski obrambi celic oziroma telesa. Če je telo dobro preskrbljeno s kisikom, je naša imunska obramba logično precej boljša. Kadar pa kisika v krvi primanjkuje, naše telo postane odlično gojišče za patogene mikrobe. Telo je namreč vse bolj zakisano. S tem smo telesu odprli prosto pot na primer za glivice, plesni, viruse, ne nazadnje tudi za parazite.
Kdo pa je pravzaprav tisti krivec, ki nam kisik krade? Vemo, da je cena tehnološkega napredka na žalost tudi vse večja onesnaženost zraka, ki ga vdihavamo. Koncentracija kisika se s tem neznatno, a zelo vztrajno znižuje. Kljub vsemu razmere s pomanjkanjem kisika zaenkrat še niso ogrožajoče za naša življenja.
Seveda se zmožnost, da telo kisik prevzame iz vdihanega zraka, manjša tudi v primeru, če je naše telo dehidrirano. Takšen pojav namreč ustvarja pojav goste krvi.