Astaksantin sodi v skupino ksantofilnih karotenoidov. Najdemo ga zlasti v morju, kjer številnim morskim vrstam daje značilno oranžno-rožnato barvo. Njegova uporaba v obliki antioksidanta sega na številna področja. Ugodno lahko vpliva na oči. Zmanjševal naj bi tveganje za starostno degeneracijo makule ter sive mrene.
Na koži pa se njegov vpliv lahko pokaže kot zmanjšanje vidnih znakov staranja zaradi vpliva UV svetlobe, prav tako kot upočasnitev prezgodnjega staranja kože in upočasnitev nastanka gum in ohranjanje mladostnega videza.
Za krepitev imunskega sistema
Na splošno pa astaksantin pomaga predvsem pri krepitvi imunskega sistema ter pri vzpostavljanju humoralnega imunskega odziva. Pozitivno lahko vpliva tudi na izboljšanje mišične moči ter vzdržljivosti pa tudi na zmanjšanje kopičenja laktata ob napornejši telesni vadbi.
Ugoden vpliv omenjene snovi se kaže tudi na področju prebave. Zaradi njegovih antioksidativnih lastnosti ga s pridom uporabljajo tako rekreativni kot tudi profesionalni športniki, osebe z revmatoidnim artritisom ter osebe z drugimi vnetnimi procesi. Koristen je tudi v primeru izpostavljanja UV žarkom.
Največ astaksantina vsebuje mikroalga Haematococcus pluvialis
Astaksantin se torej nahaja v morju, kjer številnim vrstam živali daje značilno barvo ter opravlja številne biološke funkcije. Najdemo ga predvsem v lososu, morskih rakcih, postrveh ter podobno, prav tako pri nekaterih vrstah ptic.
Daleč največ astaksantina pa vsebuje mikroalga Haematococcus pluvalis. Gre za približno 0,05 milimetrov veliko algo, ki spada med klorofilne alge.
Astaksantin v obliki kapsul
Na trgu je astaksantin na voljo kot prehransko dopolnilo. Kapsule astaksantina so na voljo v specializiranih prodajalnah ter lekarnah. Tovrstno prehransko dopolnilo se jemlje praviloma enkrat na dan, najbolje kar med obrokom. Izdelek praviloma ne vsebuje sladkorja, soli, škroba, soje, kvasa, glutena in mlečnih sestavin. Je formuliran brez uporabe umetnih barvil ter arom.
Tako kot je to značilno za vsa druga prehranska dopolnila, se priporočene dnevne količine oziroma odmerka ne sme prekoračiti. Tudi tovrstno prehransko dopolnilo ni nadomestilo za raznovrstno ter uravnoteženo prehrano. Shranjevati ga je treba nedosegljivega za otroke, in to n suhem mestu pri sobni temperaturi.
Kaj pravzaprav so prehranski dodatki?
Prehranski dodatki so pravzaprav vrsta pripravkov, katerih ključni namen je dopolnjevati običajno prehrano z dodatnimi hranljivimi snovmi, kot so na primer aminokisline, maščobne kisline, minerali, vitamini.
Na sploh tovrstni dodatki k prehrani postajajo vse bolj priljubljeni način za samozdravljenje ter preventivno delovanje. Ljudje po njih posegajo tudi zato, da bi preprečili oziroma pregnali prehlad ali pa rakava obolenja. Lahko torej rečemo, da prehranska dopolnila prekrivajo kar velik spekter uporabe. Ne nazadnje dopolnila lahko najdemo tudi v kozmetičnih izdelkih, v mineralno ter vitaminsko bogati hrani, v prehranskih aditivih in seveda tudi v sami hrani.
Zakaj sploh jemati prehranske dodatke?
Ko je govora o prehranskih dodatkih, se neredko zastavlja vprašanje, kako so lahko naši predniki preživeli brez njih oziroma kako so brez njih zmogli doseči tako zelo visoko starost. Ključni razlog za to se zagotovo skriva v hrani. Hrana 21. stoletja je namreč precej drugačna v primerjavi s tisto, ki so jo naši predniki uživali pred stoletjem ali več.
Dejstvo je, da je hitra, industrijsko pripravljena hrana, od katere smo močno odvisni dandanes, osupljivo osiromašena od najpomembnejših vitaminov ter mineralov. Cena, ki jo vsak od nas plača za uživanje nezdrave prehrane, pa je lahko izjemno visoka. V zadnjih 20 letih se je vsebnost nujno potrebnih hranljivih snovi v živilih zmanjšala za kar 80 %.
Vrste prehranskih dodatkov
Na grobo se prehranski dodatki delijo na naravne in sintetične. Ko torej izbiramo prehransko dopolnilo, lahko izhajamo iz dveh različnih virov. Vir je lahko sintetičen, torej izdelan v laboratoriju, ali pa naraven. Po kemični strukturi ter funkciji so sintetični in naravni vitamini enaki. Kljub temu pa je jemanje sintetičnih vitaminov v velikih količinah odsvetovano, ker lahko to privede do predoziranja, s tem pa do precej resnih posledic.
Strokovnjaki so ugotovili, da naravni prehranski dodatki oziroma naravni vitamini povzročajo precej manj prebavnih motenj v primerjavi s sintetičnimi tekmeci. Če se odločimo za nakup naravnih virov, pa morate paziti, da so ti v biokelatni obliki. To pomeni v obliki, ki je naše telo zmore izkoristiti.
Vrste prehranskih dodatkov glede na področje uporabe in glede na učinkovine
Prehranski dodatki se lahko delijo tudi glede na področje uporabe ter na področje učinkovine. Lahko se torej dodajajo hrani, lahko pa se uživajo ločeno, in sicer v obliki praškov, tablet, kapsul, tekočin, granul.