Pomen magnezija za naše celotno telo je šele zadnjih nekaj let bolj izpostavljen v medicinski srenji. V našem telesu je magnezij oziroma Mg četrti najpomembnejši element. Celovito deluje na naše celotno telo, zato moramo skrbeti za reden in vsakodneven vnos.
Delovanje magnezija na telo
Na naše telo deluje magnezij celovito. Vpliva na uravnavanje krvnega tlaka, ter na:
- zniževanje nivoja glukoze v krvi,
- uravnavanje inzulina,
- presnovo adenozin trifosfata,
- psihološko delovanje,
- zdravje srca in kosti,
- delovanje več kot 3000 encimskih reakcij za normalno delovanje telesa.
Priporočen dnevni vnos magnezija v telo
Odrasli bi morali dnevno vnašati vsaj 300 do 375 mg magnezija v telo. V primeru zdravstvenih težav ali povečane športne aktivnosti ponavadi zdravnik predpiše povečanje dnevne doze.
Kdo ima pomanjkanje magnezija v telesu?
Hipomagneziemija ali pomanjkanje magnezija v telesu imajo sladkorni bolniki, starejši ljudje ter posamezniki, ki se ukvarjajo s povečano fizično aktivnostjo. Nekateri bolniki imajo zmanjšano absorpcijo zaradi stresa ali črevesnih bolezni.
Znaki pomanjkanja magnezija
Hipomagneziemija se kaže kot mišični krči, težave z metabolizmom, ateroskleroza, mišični krči, arterijske kalcifikacije, srčne bolezni in druge kronične bolezni. Otroci med pospešenimi obdobji rasti tožijo, da jih noge in roke pečejo in skelijo. To so tudi znaki pomanjkanja v telesu.
Povečan vnos magnezija zmanjšuje možnost kapi
Znanstveno dokazano je, da se povečanje za 100mg na dan, torej na skupno 400 do 475 mg magnezija na dan zmanjša za 9 odstotkov možnost kapi in za 5 odstotkov možnost za hipertenzijo. Redni dnevni vnosi tako delujejo preventivno proti hujšim srčnim obolenjem. V kolikor vzamemo prevelik odmerek, nas to ne sme skrbeti, saj preveliko količino izločimo z znojenjem ali pa v urinu.

Preberite si še naslednji članek:
Hodulje in rolatorji v različnih izvedbah
Rolator in hodulje so izjemno koristni medicinski pripomočki, ki jih na trgu lahko najdete v številnih različicah.
Boleči znaki pomanjkanja magnezija v telesu
Začetno pomanjkanje magnezija v telesu se kaže kot upočasnjen metabolizem in kot krči v mišicah, ki so lahko izjemno boleči. Ker se več kot polovica magnezija nahaja v kosteh in sklepih, je bistvenega pomena, da skrbimo za reden vnos v telo.
Dodajanje magnezija vsak dan
Boleči mišični krči, zmanjšan apetit, višji krvni tlak in motnje srčnega delovanja, so samo nekateri izmed znakov velikega pomanjkanja magnezija v telesu. Z rednim vnašanjem in doživljenjsko terapijo tako preprečimo hujša obolenja ali možnost nastanka kapi.
Boleči krči v mišicah pri mladih
Bolečine v mišicah in sklepih se pojavljajo že pri mladih. Veliko majhnih otrok in najstnikov v obdobju poskoka v rasti opaža zmerno do hudo bolečino v mišicah, kosteh in sklepih. Starši tega ne smejo spregledati ali zanemarjati, saj lahko pride do hudega pomanjkanja magnezija v telesu in posledično do hudih bolečin. Dobro je, da otroci uživajo z magnezijem bogato prehrano ter redno vnašajo v telo tudi kapsule prehranskega dopolnila ali prašek.
Nosečnice in otekanje nog
Nosečnice in doječe matere velikokrat opažajo otekanje nog ter bolečine v mišicah. Med nosečnostjo veliko zdravnikov in ginekologov svetuje povečan vnos magnezija v telo. Med drugim tudi za preprečevanje zaprtosti in občutka napihnjenosti. Magnezij dokazano preprečuje tudi otekanje nog in krče med nosečnostjo, zato je dobro, da se ga med nosečnostjo in po porodu uživa tudi kot prehransko dopolnilo.
Doječe matere in prehranski dodatki
Doječe matere velikokrat skrbi, da bi prehranska dopolnila napenjala ali škodovala prebavnemu traktu dojenčkov. Skrbi jih, da bi lahko imeli povečane krče v prvih obdobjih življenja. Ginekologi svetujejo dodajanje magnezija vsem doječim materam, saj med dojenjem izgubijo veliko hranljivih snovi, ki jih skozi mleko prejme dojenček. Obenem Mg prehransko dopolnilo preprečuje krče v mišicah, izboljšuje metabolizem in pospešuje prebavo tako mamice, kot tudi dojenčka.
Prehranski dodatki in majhni otroci
Majhnim otrokom je potrebno magnezij dodajati v prehrano, da se zmanjša možnost nastanka mišičnih krčev, izboljša pa se tudi prebava. Malčkom ga je potrebno dodajati tudi zato, da:
- preprečimo tveganje za srčne bolezni,
- ohranimo nivo kalija in kalcija,
- ohranjamo malčkov apetit,
- izboljšujemo metabolizem.
Živila, ki preprečujejo krče v mišicah in tkivih
Naravno prisotnost magnezija najdemo v hrani, ki vsebuje veliko klorofila in zelenega barvila. Jesti moramo torej veliko zelene zelenjave. Druga hrana pa je:
- sončnična semena,
- soja,
- indijski oreščki,
- kakav,
- mandlji,
- črn fižol,
- divji riž,
- zelje,
- krompir,
- oves in rž.
Veliko vsebnost imajo tudi nekatere mineralne vode. Pomembno je, da uživamo biorazpoložljive organske oblike, kot so magnezijev citrat, glukonat in aspartat. V telo jih vnesemo s pomočjo prehranskih dopolnil v obliki prahu, ki se vmeša v pijačo ter spije.