Naravni prebavni encimi so označeni kot beljakovine, ki jih naše telo tvori za razgradnjo hrane in za učinkovito pomoč pri prebavljanju. Vemo pa, da je prebava poseben proces uporabe hranil, ki jih najdemo v hrani, da lahko našemu telesu da energijo, mu pomagajo pri opravljanju vitalnih funkcij in pri rasti.
Zaradi številnih trditev o zdravljenju pogostih oblik draženja črevesja, zgage pa tudi drugih bolezni so tudi prebavni encimi v obliki dodatkov postali zelo priljubljeni.
Kazalo strani:
Kateri so glavni prebavni encimi?
Veste, kateri so glavni encimi za boljšo prebavo? Najverjetneje jih skorajda nihče ne bi znal našteti na pamet. Prebavnih encimov je namreč precej veliko. Glavni, ki nastajajo v naši trebušni slinavki, so na primer amilaza, lipaza, proteaza, laktaza in saharoza.
Prebavni encim amilaza na primer nastaja v naših ustih in trebušni slinavki. Njegova naloga pa je da razgrajuje kompleksne ogljikove hidrate.
Zakaj in kdaj pride do pomanjkanja encimov za prebavo?
Za nekatere osebe je značilno, da v svojem telesu nimajo dovolj prebavnih encimov oziroma njihovo telo ne sprošča encimov, kot bi jih moralo. To pomeni, da ne zmorejo razgraditi določenih vrst živil in absorbirati hranil.
Laktozna intoleranca na primer pomeni, da naše telo ne proizvaja dovolj lakotoze, posledično imamo morda težavo s prebavo sladkorja, ki je naravno v mlečnih izdelkih in mleku.
Najpogostejši simptomi za pomanjkanje prebavnih encimov so na primer napenjanje, driska, bolečine v trebuhu in krči, vetrovi, mastno blato, nepojasnjena izguba teže. Če omenjeni simptomi ne izginejo, se je čim prej najpametneje posvetovati s svojim osebnim zdravnikom. To so namreč lahko precej očitni znaki za draženje črevesja ali za resnejša stanja.
Razlika med prebavnimi encimi in probiotiki?
Nekateri menijo, da so encimi za boljšo prebavo enako kot probiotiki. Seveda oboje vpliva na našo prebavo, a na izjemno različne načine. Probiotiki veljajo za žive organizme, ki sestavljajo dobre bakterije v črevesju. Pomagajo nam pri dobrem ohranjanjem našega prebavnega trakta, da je zdrav. Posledično torej podpirajo delo naših encimov.
Probiotiki za razliko od prebavnih encimov nimajo sposobnosti za razgrajevanje in za prebavo sestavin hrane, ki jo zaužijemo. Če nimamo dobrih bakterij, se lahko pojavijo simptomi, ki pa so zelo podobni simptomom za pomanjkanje encimov. To so plini in napenjanje.
Kakovostni prehranski dodatki za dobro počutje
Prehranski dodatki na sploh postajajo vse bolj priljubljena izbira tako pri mladih kot pri starejših. A takšni dodatki prehrani vam ne bodo kaj dosti koristili, če ne boste izbrali prave in jih ne boste jemali na pravilni način.
V prvi vrsti pa je seveda pri izbiri dodatkov k prehrani potrebno izbrati primerno mesto nakupa. Zagotovo kakovosten prehranski dodatek ne boste dobili kar v kateri koli prodajalni, temveč vam to lahko ponudi zgolj specializirana trgovina s prehranskimi dodatki.
Za koga so dodatki k prehrani najboljša izbira?
Dodatki prehrani so predvsem dobrodošla izbira za vrhunske športnike, ki se ukvarjajo z bolj specifičnimi vrstami športa. Če pa ste športnik rekreativec, je pogosto dovolj že urejena prehrana. Seveda se tudi vrhunski športniki ne smejo zanašati zgolj na prehranske dodatke.
Tudi najbolj napredni prehranski dodatki niso niti približno primerljivi s hranili iz prave hrane, kaj šele, da bi bili boljša izbira.
Dodatki k prehrani morajo biti primerno označeni
Zgolj specializirana trgovina s prehranskimi dodatki vam lahko ponudi najboljše izdelke, ki bodo učinkovali tako kot vam je bilo obljubljeno, seveda če jih boste pravilno jemali oziroma uporabljali.
Pomembno je, da so prehranska dopolnila primerno označena. Smejo vsebovati vitamine, minerale, aminokisline, vlaknine, mikroorganizme in še bi lahko naštevali. Vse omenjeno in še več pa smejo vsebovati pod pogojem, da je njihova varnost v prehrani za ljudi tudi znanstveno utemeljena.
Prehranski dodatki za posebna življenjska obdobja
Prehranska dopolnila oziroma prehranski dodatki se s strani strokovnjakov priporočajo za posebna življenjska obdobja, ko vam torej prehrana ne more ponuditi vseh potrebnih snovi.
Ljudje lahko po dodatkih k prehrani posežemo na primer v stresnih situacijah, kot so telesne in psihične obremenitve, akutna vnetja, kronične bolezni.
Najstniki na primer za rast in razvoj potrebujejo povečan vnos hranil, vitaminov in mineralov, poleg tega pa vemo, da zaužijejo preveč hitre prehrane. Več vitamina B denimo potrebujejo ženske s hormonsko terapijo. Pri nosečnicah pa je na primer potreba po določenih vitaminih celo za tretjino, pri doječih materah celo do 100 %.
Pred nakupom prehranskega dopolnila pa se je dobro posvetovati s svetovalcem, zdravnikom ali katerim drugim od strokovnjakov.