Svoj dan večina med vami prične s pitjem kakšnega toplega napitka. Če to ni kava, pa je zagotovo čaj ali pa mleko. Morda pa na zgodaj zjutraj pijete konopljin čaj, ki v zadnjem času velja za še posebej priljubljen napitek. A ne glede na to, kaj si zjutraj privoščite, verjetno občutite, da vsak napitek na nek način deluje na vas oziroma na vaše počutje.
Vsekakor je treba napitke za dobro delovanje tudi pravilno pripraviti. Zlasti to velja za vse vrste čajev. Obstajajo določena pravila, ki narekujejo, koliko časa bi morali v vreli oziroma dovolj ogreti vodi puščati čajno vrečko, da je napitek dovolj učinkovit.
Kazalo strani:
Kako pripraviti okusen in učinkovit čaj iz konoplje?
Kamilični čaj verjetno znate pripraviti, prav tako številne druge vrste čajev. Po drugi strani pa se nekateri čaji pripravljajo na nekoliko poseben način. To na primer velja za konopljin čaj. Kako ga torej pripraviti, da bo čim bolj okusen in tudi dovolj učinkovit?
Najprej v majhno posodo ulijemo vodo in jo spravimo do želene temperature, nekje med 70 ter 80 stopinj Celzija. Ključno je, da voda ne vre. Vrečko čaja iz konoplje nato kuhamo v posodi pol ure. Če voda slučajno prične vreti, zmanjšamo elektriko oziroma plin. Če preveč vode izhlapi, moramo dodajati svežo vodo. V primeru da bi radi dodali še drug okus čaja, lahko zadnjih nekaj minut poleg kuhamo še vrečko čaja po naši izbiri.
Ko se pripravek nekoliko ohladi, lahko čaju iz konoplje dodamo še med ali sladkor, da dosežemo boljši oziroma prijetnejši okus. Tako kot to praviloma velja za vse druge konopljine izdelke, tudi čajni pripravek iz nje prične delovati približno eno uro za tem, ko smo ga zaužili.
Čaj iz konoplje z mlekom
Znano je, da so kanabinoidi netopni v vodi. Zdravilne učinke, ki jih ima konopljin čaj, lahko povečamo tako, da vodi dodamo rastlinsko maščobo. Za kanabinoide je namreč značilno, da so topni samo v maščobah. Najbolj praktično je na primer, da čaju dodamo mleko. Če pa nam takšna kombinacija ne ustreza, potem lahko namesto mleka uporabimo katero koli olje ali pa kanček masla.
Poleg čaja radi uživamo še oluščena konopljina semena
Izdelkov iz konoplje dandanes na trgu ne manjka, zato moramo biti pri izbiri še toliko previdnejši. Konopljin čaj lahko kupimo v vrečki že skorajda v vsaki prodajalni z živili. Po drugi strani pa je tudi takšen izdelek najbolje kupiti v specializirani prodajalni.
Poleg CBD kapljic, smole, razpršila, čaja zelo radi uživamo tudi neoluščena ali pa oluščena konopljina semena. Takšna semena so samo mehansko obdelana, posledično naj bi vsebovala vse hranilne snovi, po katerih je na sploh znana rastlina konoplja.
Uporaba oluščenih semen iz konoplje
Oluščena konopljina semena so izjemno uporabna. Žlico takšnih semen lahko preprosto dodajamo k solatam, kosmičem, jogurtom vseh vrst, k skuti, juham, ne nazadnje semena lahko uživamo tudi v obliki samostojnega prigrizka.
Znano je, da oluščena semena konoplje ne vsebujejo tako izrazitega okusa po konoplji kot na primer konopljini proteini. Posledično jih torej jemo lahko kar na žlico.
Snovi, ki jih vsebujejo semena konoplje
Oluščena semena iz konoplje vsebujejo številne zdravilne snovi. To so:
- beljakovine,
- vlakna,
- nenasičene maščobe,
- minerale,
- vitamine.
Konopljina semena so izjemno bogat vir beljakovin. Na 30 gramov semen je namreč skoraj 10 gramov beljakovin. Vsebujejo vseh 9 osnovnih aminokislin. Naše telo ne zmore producirati vseh aminokislin, zato jih lahko ljudje pridobivamo tudi s primernim uživanjem tovrstnih semen. Oluščena konopljina semena so zlasti bogata z aminokislino Arginin. Slednja odlično vpliva na zdravje srca.
Vlakna in nenasičene maščobe v semenih konoplje
Med drugim oluščena semena konoplje vključujejo večji delež vlaknin pa tudi nenasičenih maščob. Zelo veliko vlaken se nahaja v zunanjem trupu oziroma lupini semena. Uživanje takšnega hranila pa nam lahko še posebej dobro koristi pri uravnavanju telesne teže, pri stabilizaciji ravni sladkorja v krvi in ne nazadnje pri spodbujanju črevesnega zdravja.
Semena konoplje so zelo bogata tudi z omega 3, 6 ter 9 maščobami. Te pa so med seboj izjemno dobro uravnovešene.
Minerali in vitamini v semenih konoplje
Poleg omenjenih snovi oluščena semena iz konoplje vključujejo tudi bogat vir vitaminov ter mineralov.
- Predvsem so bogata z vitamini, ki sodijo v skupino vitaminov B.
- Prav tako z vitamini A, E, C ter D.
- Vsebujejo pa še fosfor, magnezij, niacin, tiamin, železo, cink, folat, mangon, riboflavin, baker.