Vse bolj in manj resne mentalne motnje lahko hitro prično vplivati na kakovost življenja posameznika. Pogosto je tako, da se depresija, anksioznost in druge mentalne zdravstvene težave pojavijo v blagi obliki. Ker pa se jih opazi šele po določenem času, pa povzročijo veliko škode. Pomembno je, da prepoznamo težave pri sebi ali bližnjih ljudeh ter poiščemo pomoč v najkrajšem možnem času. Dejansko pa je tako, da se občutki žalosti različne intenzivnosti lahko razvijejo v kaj hujšega. Kot bolezen jih prepoznamo, če so prisotni dalj časa in s tem povzročijo dodatno nezadovoljstvo posamezniku, ki za njimi trpi.
Po katerih simptomih je depresija najbolj poznana?
Vsako čustveno ali drugo motnjo pri človeku je mogoče prepoznati po številnih simptomih. Dejansko pa se vsak človek malenkost drugače odzove oziroma izkazuje znake depresije, saj poznamo različne intenzivnosti in oblike omenjene motnje.
Mogoče pa je prepoznati depresijo po sledečih simptomih:
- Občutek močne žalosti in splošnega slabega počutja
- Izguba zanimanja za aktivnosti, ki so nas nekoč veselile
- Sprememba apetita, ki se lahko pokaže v povečanju ali zmanjšanju telesne teže
- Težave s spanjem, prekomerno spanje ali premalo spanja
- Neprestan občutek izgorelosti in utrujenosti
Ali je depresija lahko predstavlja normalno stanje uma pri človeku?
Vsak izmed nas od časa do časa občuti močno žalost, ki jo povzročijo številnih dejavniki. To so lahko izguba ljubljene osebe iz družinskega kroga, menjava službe, selitev ali drugi nepričakovani ter pretresljivi dogodki. Ob vseh omenjenih in drugih naglih ter težkih dogodkih je normalno, da čutimo žalost. Tako je depresija normalen pojav za začasno časovno obdobje, saj je to normalni odziv vsakega posameznika.

Čas normalnega in zdravega žalovanja oziroma depresije je odvisen od posameznika do posameznika. Pri nekaterih ljudeh traja nekaj tednov, pri drugih pa nekaj mesecev. Če se stanje ne stabilizira, je mogoče, da ima določena oseba težave. Zdravljenje depresije je najbolje z izkušenim psihoterapevtom, ki bo nam ali drugi osebi znal pomagati. Ključno je, da ne odlašamo in se zgladimo pri osebnem zdravniku ali drugi strokovni osebi, ki nas bo naprej usmerila.
Stres lahko predstavlja začetek raznih mentalnih in čustvenih motenj
Vsakodnevno življenje nam prinese mnogo skrbi in drugih dejavnikov, ki nam povzročajo skrbi. Vsak človek od časa do časa občuti stres različne intenzitete. To je normalni odziv telesa na določeno situacijo. Pomaga nam premagati strah ali se drugače spoprijeti z določeno nevarnostjo.

Občutek stresa je popolnoma normalen in zdrav odziv na določene situacije. Problem nastane, če ga občutimo dalj časa ali se pojavi prehitro. Sčasoma prične obremenjevati naše telo kot um, zato je velika možnost, da se pojavijo številne težave z našim mentalnim in fizičnim zdravjem.
Kako stres vpliva na človeško telo?
Vpliv vseh mentalnih stanj ima večji ali manjši vpliv na človeško fizično telo in posledično tudi naše zdravje. Ko občutimo stres, naše telo proizvede hormon kortizol. To je hormon, ki vpliva na celotno telo in vse organe. Omogoča regulacijo vpliva stresa. Živčni, imunski, srčno-žilni, reproduktivni, mišično-skeletni in integumentarni sistemi človeškega telesa so pod vplivom omenjenega hormona. Pomaga nam, da ohranimo visoko odzivnost, oster um in druge ključne sposobnosti v nevarnih ali drugače stresnih okoliščinah. Če pa ga naše telo proizvede preveč, pa to lahko vodi do anksioznosti, pridobitve teže, višjega krvnega tlaka in podobno.

Splošno pa prevelika količina kortizola lahko povzroči ali poslabša stanje depresije, kar je zelo nevarno. Človeško telo ni narejeno, da je neprestano na preži za nevarnostmi. Zato lahko izgorimo ali izgubimo velik del energije, če smo neprestano v stresnem stanju.
Kateri so učinki prekomernega stresa na človeško telo?
Malo ljudi se zaveda, da je človeško telo izredno napreden stroj, ki uravnava vse svoje mehanične in biološke procese. Ko občutimo nevarnost, se pojavi tudi stres. Ko pa je nevarnost mimo, se nivo stresa zniža. To pa povzroči, da naše telo preneha proizvajati kortizol in druge hormone, ki nam v kritičnih situacijah lahko rešijo življenje.
Učinki stresa so lahko kratkotrajni in dolgotrajni. Vplivajo na fizično počutje, kot tudi voljo in obnašanje posameznika. Močan in dolgotrajen stres se spremeni v anksioznost, občutke preobremenjenosti, razdražljivosti, žalost in izgubo motivacije. Zato je pomembno, da poiščemo pomoč, če ne vidimo izhoda iz težav in problemov, ki nam povzročajo stres ter druge negativne občutke.
Zdravljenje depresije in drugih težav s psihoterapijo je izredno učinkovito
Psihoterapija je izredno učinkovit način zdravljenja številnih mentalnih in čustvenih težav. Posamezna seja terapije poteka tako, da se pacient pogovarja s psihoterapevtom o njegovih ali njenih težavah. Pri tem je izredno pomembno, da se vzpostavi zaupanje med obema osebama. To seveda ni mogoče takoj, vendar se sčasoma ojača vez in zaupanje med terapevtom in osebo, ki želi razrešiti svoje težave.
Naloga psihoterapevta je, da pomaga trpečim osebam razviti orodja, ki jim bodo pomagala se soočiti s depresijo in drugimi negativnimi mentalnimi stanju v svojem življenju. V večini primerov ni potrebno jemati zdravil, saj celoten potek zdravljenja poteka izključno preko pogovora. V nekaterih primerih pa je tudi potrebno opravljati številne vaje posamezno ali v skupini.
Zavedanje, da potrebujemo pomoč je prvi korak k rešitvi težav. Nikoli ni dobro, če se izogibamo obiska strokovnjaka, ki nam bo znal pomagati pri premagovanju osebnih težav na čustvenem, mentalnem in spiritualnem nivoju.