Dejstvo je, da je očesni pregled v zgodnjih letih življenja ključnega pomena. Lahko se namreč prepričamo, ali ima otrok razvite vidne veščine, ki jih seveda med drugim potrebuje, da lahko v šoli pa tudi kasneje v življenju na sploh dovolj dobro funkcionira. Znano je, da je zgodnje odpravljanje težav z vidom lahko bistveno uspešnejše v primerjavi s kasnejšim. Otroško oko namreč še v celoti ni izoblikovano.
Očesni pregled za otroke pravzaprav pomeni strokovno oceno za njegovo zdravje oči ter vida. Takšen pregled pa lahko izvaja optometrist ali oftalmolog.
Kazalo strani:
Kratek pregled oči otroka pri pediatru
Vsi starši bi se morali dobro zavedati, da kratki pregled oči otroka pri pediatru ali pri družinskem zdravniku še zdaleč ne nadomesti celostnega očesnega pregleda, ki ga lahko opravi optometrist ali okulist. Omenjena strokovnjaka za oči namreč lahko opravita precej bolj temeljit pregled. Ta vključuje očesni pregled prav vseh kritičnih točk, ki so ključnega pomena za ocenjevanje zdravja oči in za ugotavljanje razvitosti vida.

Sicer pa se ostrina vida najmočneje razvija od rojstva dalje pa vse do šestega leta starosti. Če se na pregledu oči pri otroku zaznajo težave z vidom, lahko starši temu ustrezno ukrepajo. Če se torej opravi pregled vida pri otroku ter dovolj zgodaj prepoznajo težave, je precej več možnosti za uspešno odpravo očesne napake.
Veščine vida za otrokovo optimalno učenje
Vsak otrok mora za optimalno učenje imeti tudi veščine vida. To med drugim na primer pomeni oster vid na prav vseh razdaljah, pravilne veščine gibanja oči, pravilno in udobno gledanje z obema očesoma, natančno koncentracijo.

In kdaj mora otrok opraviti prvi očesni pregled? Strokovnjaki menijo, da tedaj, ko je star šest mesecev. Običajno v tem času pregled otrokovega vida opravi kar pediater. Naslednji pregled oči, ki je seveda bistveno bolj obširen, pa sledi, ko je otrok star tri leta. Nato sledi še pregled oči, tik preden otrok vstopi v šolo, to je pri šestih letih. Če pa starši pri malčku težave z vidom opazijo že prej, pa se je treba na pregled torej naročiti čim prej.
Na koliko časa naj pregled vida opravljajo šolarji?
Če šolar ne potrebuje trenutne korekcije vida, se priporoča, da se na očesni pregled odpravi na vsaki dve leti. Za otroke, ki nosijo očala, pa mora pregled oči potekati vsako leto oziroma po navodilih, ki jih da oftalmolog ali optometrist.
Lastnosti progresivnih očal
Progresivna očala ali očala s progresivnimi lečami vključujejo tri različne dioptrije. To v praksi pomeni, da vam lahko takšen pripomoček za oči zagotovi boljši vid pri krajših razdaljah, pri srednji razdalji in seveda tudi pri daljših razdaljah, kot je denimo pri vožnji. Pri najrazličnejših dnevnih opravilih vam torej ni potrebno menjati očala.
Progresivna očala torej lahko uporabljate tako za branje knjige, brskanje po računalniku kot tudi za vožnjo. Takšna očala so predvsem dobrodošla izbira za nekoliko starejše ljudi, ki lahko ena očala uporabljajo za blizu in za na daleč.
Kdo lahko nosi progresivna očala?
Progresivna očala so v resnici dobra izbira za vsakogar, ki ima težave z očmi oziroma z vidom. Seveda bi jih v resnici še najbolj potrebovali samo ljudje, ki so starejši od 40 let, ko se jim bližji vid poslabša. Vemo, da je presbiopija povsem naravni pojav, ki je spremljevalec staranja. Statistike kažejo, da se slej ko prej pojavi pri vsakomur.
Največje prednosti in slabosti progresivnih leč
Največja prednost očal s progresivnimi lečami je zagotovo to, da potrebujete zgolj ena očala. To pa za vas lahko pomeni nič več pozabljanja, iskanja ali izgubljanja pravih očal. Samo en par vam namreč lahko ponuja izvrsten vid, in to na vseh razdaljah.
Seveda je treba kar nekaj truda, da se na progresivna očala lahko dobro navadite oziroma se jih sploh naučite uporabljati. Potrebnega je kar nekaj treninga, da lahko pogledate skozi prednji del pripomočka za vid, ko berete, ali skozi gornji del, ko na primer opazujete nekaj v daljavi oziroma nekaj na sredini. Dobro je vedeti, da se med prilagajanjem na progresivna stekla lahko dogaja marsikaj, na primer omotičnost, glavobol. To je posledica pogleda skozi napačni del očal. Ko pa se boste na takšna očala povsem navadili, bodo omenjene težave lahko za vedno pozabljene. Da pa se boste na njih lahko čim hitreje prilagodili, jih seveda nosite čim pogosteje.
Iz iste kategorije:
- Poskrbimo za zdravje naših oči
- Poskrbimo za zdravje naših oči
- Učinkovita pomoč za zdrav partnerski odnos
- Zobne luske iz porcelana odražajo lastnosti naravnih zob
- Visok krvni tlak ali hipertenzija je precej pogost pojav
- Največje prednosti masaže
- Konopljina smola naj bi umirjala tudi avtoimuna dogajanja v telesu človeka