Navadno zobozdravnika potrebujemo, ko se srečamo s hudo bolečino v zobu. Takšen strokovnjak pa nam v resnici lahko pomaga tudi tedaj, ko si želimo povrniti samozavesten nasmeh in ne nazadnje tudi boljšo samopodobo. Težava pa se pogosto pojavi že na samem začetku, še preden strokovnjaka za zobe prvič obiščemo. Med drugim se pojavlja vprašanje, ali je boljša izbira zasebni ali javni zobozdravnik.
Najverjetneje si nihče med nami ne želi le površno opravljene zobozdravstvene storitve. Zato je še toliko pomembneje, da si najdemo dobrega mojstra za zobe. Pri iskanju lahko povprašamo ljudi okoli sebe ali pa ne nazadnje pobrskamo tudi po spletu, kjer so na voljo najrazličnejši ponudniki. Dobro pa je preveriti zlasti njihove reference in še nekatere druge ključne informacije.
Kazalo strani:
Izberite zobno ambulanto s celovitim zdravljenjem
Pri nas na srečo obstaja kar nekaj zobozdravstvenih ambulant, ki vam ponujajo celovito zdravljenje zob. Poleg splošnega zobozdravstva vam je na voljo tudi ortodontsko zdravljenje, estetsko zobozdravstvo, implantologija, lasersko zdravljenje, storitve ustnega higienika, diagnostika z najsodobnejšimi rentgenskimi aparati ter podobno.
Izjemno pomemben je tudi prvi stik majhnega otroka z zobozdravnikom. V tem primeru mora biti zobozdravnik še posebej dosledno izbran. Prva otrokova zobozdravstvena izkušnja bo namreč zelo vplivala na njegov kasnejši odnos. Strah pred zobarjem namreč neredko izhaja iz slabih izkušenj, ki so bile pridobljene zgodaj v otroštvu.

Na prvo mesto je treba vedno postaviti strokovno znanje zobozdravnika
Vsekakor si vsi želimo, da bi bil naš zobar kar se da prijazen in da bi se z njim tudi osebno dobro ujeli. Kljub temu pa je treba daleč na prvo mesto postaviti njegovo strokovnost. Od nje so namreč v največji meri odvisne njegove storitve. K sreči se zobozdravstvo v današnjem času zelo hitro razvija in vsak dan so na voljo novi materiali, nova, še boljša orodja, pripomočki ter oprema. Pomembno je, da naš izbrani zobozdravnik kar se da sledi razvoju, da dosledno spoznava vse novosti in jih zna tudi uporabljati.
Osnova za opravljanje poklica zobozdravnika je zagotovo dodiplomska izobrazba. Ključno za njegovo znanje ter strokovno usposobljenost pa je tudi podiplomsko izobraževanje.
Paradentoza je lahko zelo nevarna bolezen
Zagotovo vam je parodontalna bolezen vsaj malce poznana. Nekateri pa še vedno ne veste, da je takšna bolezen lahko izjemno nevarna in da lahko prizadene zelo veliko populacije. Sicer pa je paradentoza vnetje dlesni, kosti, korenine ter vezivnega tkiva, ki povezuje korenine s kostjo. Označena je tudi kot kronična bakterijska okužba in je najpogostejša kronična bolezen človeštva.

Škodljive bakterije se pričnejo razmnoževati in s sproščanjem toksinov napadejo naše telo, če zobnih oblog z redno higieno ne odstranjujemo dovolj temeljito. Naš imunski sistem pa se na to odzove z vnetjem. Na začetku so na udaru predvsem dlesni. Takšno bolezensko stanje imenujemo gingivitis. Nato sledi še obolenje drugih podpornih tkiv, zlasti kosti. To pa imenujemo parodontalna bolezen. Vsekakor pa se bakterije še zdaleč ne zadovoljijo samo s povzročanjem škode v naših ustih. Skupaj z odpadnimi produkti oziroma toksini lahko vdrejo celo v krvni obtok, kjer pričnejo zastrupljati celotno naše telo.
Kako se paradentoza diagnosticira
Dejstvo je, da je parodontalna bolezen stanje, ki še zdaleč ne škoduje samo našemu ustnemu delu, temveč celotnemu telesnemu zdravju. Na srečo pa je s sodobnim pristopom odkrivanje tovrstne bolezni precej lažje. Samo s pravilno diagnozo lahko posameznika s to boleznijo primerno usmerjamo ter mu predpisujemo primerno zdravljenje. Najbolj očitni znaki, ki spremljajo paradentozo, so krvaveče dlesni ter poglobljeni obzobni žepi. Te pa lahko odkrije le zobozdravnik ali pa ustni higienik, in sicer z natančnim merjenjem globine obzobnih žepov.
Trdne zobne obloge se nad nivojem dlesni najprej odstrani s pomočjo ultrazvočnega odstranjevalca. Prav te obloge najpogosteje povzročajo vnetje dlesni oziroma gingivitis. Obenem pa omogočajo nabiranje in pritrjevanje bakterij pod nivojem dlesni. Mehke ter trde zobne obloge torej predstavljajo osnovo za začetek vnetja kosti. Iz gingivitisa se tako postopoma prične razvijati parodontitis. Ključno je, da na preglede k zobarju prihajate najmanj na vsake pol leta. Tako lahko vaše trdne zobne obloge sproti odstranjujete. Dandanes takšne posege izvaja tudi ustni higienik.
Lasersko zdravljenje paradentoze
Paradontalna bolezen se lahko zdravi tudi s pomočjo laserja, kar se je izkazalo za zelo uspešno oziroma učinkovito. Svetloba laserja deluje na barvilo ter uniči bakterije, na katere je barvilo vezano. Postopek pa se uporablja kot nadaljevanje glajenja ter luščenja korenin, in sicer na mestih, kjer je bilo ročno odstranjevanje precej nenatančno.