Vsakdo izmed nas se je že kdaj srečal s pojmom parandotoza. Gre za posebno bolezensko stanje, ki se razvije kot napredovalna stopnja gingivitisa. Pri tej vrsti bolezni gre za kronične razjede v naših dlesnih. Zanje velja, da niso bile dovolj nadzorovane. Posledično razjede iz dneva v dan še bolj napredujejo. Zaradi napredovanja bolezni prihaja tudi do vse večjega kopičenja mikrobov, močnega imunskega odziva, prav tako tudi do uničenja vezivnega tkiva. V zaključni fazi pa prihaja tudi do izgube kostne mase. Naši zobje zaradi tega nimajo več močne opore v kostni masi čeljusti in zato pričnejo izpadati. To pa vsekakor vodi v nadaljnje zaplete in tudi v druga bolezenska stanja.
Simptomi, ki kažejo na paradontozo
Dobro je, da prav za vsa bolezenska stanja poznamo tudi simptome. Tako se lahko najlažje izognemo hudim posledicam. Paradontoza ima tipične simptome, ki se najpogosteje kažejo v krvavenju iz dlesni, ki kar ne preneha, in sicer ob tem, ko ščetkamo in nitkamo naše zobe.
Prav tako je eden od najvidnejših simptomov tudi sprememba rožnate barve dlesni v živo rdečo barvo in nastanek obzobnih žepkov. Pozorni moramo biti tudi na to, ali so naši zobje porumeneli, ali nam morda izteka gnoj, ali so naše dlesni napihnjene, ali se nam morda zobje majejo. Potrebno je biti pozoren tudi na spremembo višine dlesni. Višina dlesni se pri paradontozi bistveno zniža.

Preberite si še naslednji članek: Implantati kot odlični nadomestki zobe korenine
Implantati ali zobni vsadki so torej odlični nadomestki, in sicer v obliki titanovega vijaka.
Paradontoza in njeni sprožilni dejavniki
Najpogostejši dejavniki, ki v naših ustih sprožijo paradontozo, so dolgotrajna slaba ustna higiena, genetska nagnjenost, kajenje, alkoholizem, dolgotrajni stres, hormonske spremembe v našem telesu ter neozdravljive kronične bolezni. Deloma lahko torej sami preprečimo, da bi lahko v naših ustih prišlo do tega izjemno zoprnega bolezenskega stanja. Pri tem moramo poskrbeti za ustrezno nego naših zob, izogibati pa se moramo predvsem kajenju ter alkoholu.
Če bomo redno skrbeli za higieno naših zob in redno obiskovali tudi našega zobozdravnika, potem je verjetnost, da se srečamo s tem bolezenskim stanjem veliko manjša. Pri tem pa lahko posegamo tudi po najrazličnejših dodatnih izdelkih, ki lahko nadzorujejo razrast bakterij v naših ustih. Sem prištevamo ustne vodice, eterična olja, čaje ter podobno. Obenem pa moramo poskrbeti tudi za ustrezno in redno prehrano, ki vključuje zadostno količino vode.
Amalgamske ali črne plombe naj bi bile nevarne, pa v resnici ni prav dosti dokazov o tem. Preberi več v članku.
Izračun plodnih dni preko spleta. Žensko telo je pripravljeno na zanositev le v času ovulacije. Poznamo več metod za ugotavljanje plodnih dni. Preberi več …
Iz iste kategorije:
- Super mazilo za nego tetovaže
- Zobni aparat je lahko tudi neviden
- Implantati kot odlični nadomestki zobe korenine
- Nosečnost po 30. letu – kako zanositi?
- Zobozdravnik nam lahko povrne samozavesten nasmeh ter boljšo samopodobo
- Zobne luske iz porcelana odražajo lastnosti naravnih zob
- Amalgamske ali črne plombe naj bi bile nevarne